Wednesday 24.10. Aurora Building: Auditorium AU100

10:15 Opening: Dr. Jari Kupiainen

10:30–12:15 Film Session: Roots and Identity

    Bob Entrop:  Shared Pride (The Netherlands 2017, 94 min)

12:15–13:00 Lunch break

13:00–14:45 Film Session: Small Communities in Difficult Conditions

    Florencia Bohtlingk:  La Flor Settlers (Argentina 2017, 57 min) The director will be present in the screening

    Felipe Roa Pilar:  Grabbing Dignity (Denmark 2017, 32 min)

14:45–15:15 Break

15:15–16:45 Film Session: Art and Good Life

    Iara Lee:  Burkinabè Rising: The Art of Resistance in Burkina Faso (Burkina Faso, USA, Bulgaria 2018, 72 min)

16:45–17:00 Break

17:00–18:40 Film Session: Tradition and Modernity

    Roser Corella:  Grab and Run (Germany, Spain 2017, 85 min) Live stream is not available for this film


Thursday 25.10. Aurora Building: Auditorium AU100

10:15–11:45 PLENARY LECTUREDr. Matti Eräsaari: Querying the Good Life

11:45–12:30 Lunch break

12:30–14:00 Workshop I: Marjaana Jauhola: Can Ethnographic Film, Research or Perceptions on Peace Be Decolonized? The Case of Documentary Videos of the First Decade of Peace in Aceh, Indonesia

14:00–14:15 Break

14:15–15:45 Workshop II: Amaranta Heredia: Filmmakers Care about Caring

15:45–16:00 Break

16:00–17:45 Film Session: Music and Community 1

    Neopan Kollektiv:  A Story of Sahel Sounds (Germany 2016, 82 min) Live stream is not available for this film

17:45–18:00 Break

18:00–19:45 Film Session: Music and Community 2

    Vittoria Paglino:  Choir (UK 2017, 20 min) The director will be present in the screening

    Marek Šulík:  Heavy Heart (Slovakia 2017, 71 min)


Friday 26.10. Aurora Building: Auditorium AU100

9:15–10:45 Film Session: A Place in the World

    Andrew Stevenson:  Children of the Terminal (UK/Guatemala 2017, 28 min) The director will be present in the screening

    Adam K. Frost:  The End of Bitterness (China 2017, 37 min)

    Marina Thomé:  Gary (Brazil 2017, 10 min)

10:45–11:00 Break

11:00–12:00 Film Session: Life and Health

    Karin van Bemmel & Evert Aalten:  Nodding Syndrome: An Illness in the Making  (The Netherlands 2017, 38 min)

12:00-13:00 Lunch

13:00–14:20 Film Session: Culture and Trans-identity

    Dean Hamer, Joe Wilson and Hinaleimoana Wong-Kalu:  Leitis in Waiting  (Tonga/Hawaii (USA) 2018, 70 min)

14:20–14:35 Break

14:35–15:45 Film Session: Longing and Belonging

    Levent Cetin:  Horse Tales (Turkey 2018, 17 min)

    Dhruv Satija:  Welcome Valentine 2017 (India 2017, 17 min)

    Lotta Raunio:  A Small Story from the Big City of Sharjah (Estonia 2018, 18 min)

15:45–16:00 Closing