Keskiviikko 25.10. Joensuun Tiedepuisto
 

10:00-10:15 OPENING WORDS

10:15-12:15 Films: Female autonomy
Almut Dieden:  Facing fears (United Kingdom 2016, 24 min)
Ximena Amescua Cuenca:  Juanita (Mexico/USA 2015, 23 min)
Davor Borić:  Danuša’s Mara (Croatia/Bosnia & Herzegovina 2017, 32 min)
Tommi E. Virtanen:  Bookmark Love (Finland 2016, 15 min)

12:15-13:15 Lunch break 

13:15-14:30 PLENARY LECTURE
Professor Sirpa Tenhunen:  Ethnography, Filming and Sustainable Futures

14:30-15:00 Coffee break

15:00-17:00 Films: Autonomy in art
Tina Krüger:  Living Art (Mozambique 2017, 52 min)
Anna Holl, Judith Mühlleitner:  Kingdom Kampala: Work in Progress (Austria/Uganda 2016, 42 min)

17:00-17:15 Coffee break

17:15-19:00 Films: Missing autonomy
Koosje de Pooter:  Positioning Roma (The Netherlands/Belgium 2016, 29 min)
David Bert, Joris Dhert:  We Must Be Dreaming (Belgium/Brazil 2016, 61 min)

Torstai 26.10. Joensuun Tiedepuisto

10.00-11:15 PLENARY LECTURE:
Pirjo Virtanen:  Autonomy and the invisible 

11:15-12:30 Lunch break 

12:30-14:00 Workshops
Antti-Ville Kärjä:  Suomi-bändin pojat / The Boys from the Finn Band (In Finnish) 

Raija Pesonen, Elina Hytönen-Ng, Noora Vikman: Listening to movies (In English) 

14:00-14:30 Coffee break 

14:30- 16:00 Workshops
Toni Tikkanen:  Leikkaamisprosessin työvaiheet ja kuinka leikkaajan valinnat vaikuttavat kerrontaan (In Finnish) 

16:00-17:25 Films: Autonomy trough rituals
Martin Gruber, Frank Seidel:  Between Islam and the Sacred Forest (Germany/USA/Guinea 2016, 52 min)
Diego Maria Malara:  The Devil and the Holy Water (Finland/Ethiopia 2016, 12 min) 

17:25-17:40 Coffee break 

17:40-19:30 Films: Preservation of cultural autonomy
Liivo Niglas:  The Land Of Love (Estonia/Russia/France 2016, 78 min)
Christine Mladic Janney:  Living Quechua (USA 2014, 18 min)

Perjantai 27.10. Joensuun Tiedepuisto

09:00-10:30 Films: Rastafarian autonomy
Giulia Amati: Shashamane (Italy/Ethiopia/Jamaica/England 2016, 80 min) Live stream is not available for this film 

10:30-10:40 Coffee break 

10:40-12:15 Films: Minority autonomy
Richa Hushing: Nicobar, a Long Way (India 2016, 60 min)
Anouk Houtman: Across Gender (The Netherlands/Indonesia 2016, 25 min) 

12:15-13:00 Lunch break 

13:00-14:00 Films: Urban autonomies
Julie Høj Thomsen: Underground (Denmark/United Kingdom 2016, 22 min)
Jan-Holger Hennies: Stadtgeister (Germany/United Kingdom 2016, 20 min) 

14:00-15:10 Films: Individuality and independence
Jessica Bollag: I’m Not Leaving Eldon (Switzerland/USA 2015, 49 min)
Siri Linn Brandsøy, Suneeta Rani Gill: In the Waters of Little Farmer’s Cay (Norway/USA/The Bahamas 2016, 7 min) 

15:10-15:30 Coffee break 

15:30-17:20 Films: Away from oppression
Marco Speroni: 2 Girls (Italy/Bangladesh/Ethiopia 2016, 52 min)
Stefania Donaera: The Girls’ Club (Italy/Mozambique 2017, 35 min) CLOSING WORDS