» Katso nettilähetystä

Ohjelma

Festivaalin aikana kaikki elokuvat keskusteluineen lähetetään suorana internetin kautta kaikkialle maailmaan! Näin on tehty vuoden 2001 ensimmäisestä festivaalista lähtien.

Streaming tarkoittaa, että voit katsoa festivaalin elokuvat internetissä samaan aikaan, kun ne esitetään festivaalilla. Voit katsoa elokuvan vain sen ollessa esityksessä.

Nettilähetys on tehty yhteistyössä Pohjois-Karjalan ammattikorkeakoulun viestinnän koulutusohjelman kanssa

Kaikki elokuvat on tekstitetty tai puhuttu englanniksi.



Festivaalin aikana valokuvanäyttely Encounters in the Solomon Islands on esillä elokuvateatterikeskus Tapiossa.

Torstai 30.9.

Aika   Kesto
(keskusteluineen)
11:00 Avajaiset, Peter von Bagh

Pohjois-Karjalan maakuntaliiton tervehdys, Maakuntajohtaja
Pentti Hyttinen
15
11:15 Man from Gongo River 2009
Jouko Aaltonen
68
12:25 Kahvitauko 20
12:45 Fenland, 1972 Colette Piault Ranska 53
13:40 Lounas 60
14:40 Tromsö University
Peter I Crawford

Esset Soul of the Gurase
Etiopia
Seifu Woldeyohannes Haile

Juarke, Boys made men in Mboum society 2010
Kamerun
Mohamodou Saliou
20


43



62
16:45 Kahvitauko  
17:00 Itelmen Stories 2010
Liivo Niglas
Viro
80
18:20 Arkistoelokuva: Suloinen Suomi 10
18:30 Lopetus  
     

Perjantai 1.10.

Aika   Kesto
(keskusteluineen)
10:00 Country Auction 1983
Country Auction
Study Film 2010
Jay Ruby, USA
150
12:30 Lounas 60
13:30 Panel: Where is Visual Anthropology?
Ruby, Crawford, Ginsburg, Meyknecht,Piault
90
15:00 Kahvitauko 20
15:20 Lomonosov State University
Moscow, Venäjä
Evgeny Alexandrov
Elena Danilko
The Arrow of Seven Flames Venäjä 2009


20

75
16:55 Kahvitauko 20
17:15 New York State University
Faye Ginsburg

Tonto Plays himself 2010
Jacob Floyd

Buggin`out (no internet streaming)
Jamie Berthe
20


30


30
19:00 Dziga Vertov 1929
Man with a Movie Camera
Erikoisnäytös, erilliset liput.
80
20:30 Lopetus  

Lauantai 2.10.

Aika   Kesto
(keskusteluineen)
10:00 * MUUTOS OHJELMISTOON:
Meaning of Life
Miehen kuva (no internet streaming)
Visa Koiso-Kanttila

26
96
12:10 Lounas 60
13:10 Everardo Gonzales, Mexican documentary film
Presumed Guilty 2008 (no interner streaming)

Roberto Hernández, Mexico
20

100
15:10 Kahvitauko 20
15:30 My Life Inside 2007
Lucia Gajá, Mexico
130
17:40 Kahvitauko 20
18:00 Kalandia 2009
Neta Efrony
Israel
70
19:10 Lopetus  
     

Sunnuntai 3.10.

Aika   Kesto
(keskusteluineen)
11:00 Shoplifting 2009
Ilkka Ruohonen
47
11:50 Tobacco, Truths and
Rummicub
2010 (no internet streaming)
Steef Meyknecht
Alankomaat
105
13:35 Do Din Ka Mela 2009
Anjali Monteiro & KP Jayasankar
Intia
70

Pidätämme oikeudet muutoksiin